Jídlo
Obsah:
- Jezení podle krevních skupin.
- Jezte barevně. Podpoříte tím hubnutí i dobrou náladu!
1.Jezení podle krevních skupin.
Skupina 0
Skupina nula je nejstarší krevní skupina, nazývána lovecká. Z toho také vychází, že je pro ni nejvhodnější konzumace masa. Lidé, kteří jsou nositeli této skupiny, mívají odolné zažívací ústrojí. Kromě hovězího, skopového, telecího a ryb by v jejich jídelníčku neměla chybět cibule, papriky, kedlubny, dýně, brokolice, petržel, pór, špenát a švestky. Naopak vyhýbat je třeba se obilovinám a potravinám z nich, mléčným výrobkům, oleji z kukuřice, burským oříšků, bílému a červenému zelí, kukuřici, květáku, olivám, žampionům a ovoci, které je kyselé.pina 0
Skupina A
Lidé s touto krví jsou spíše zemědělského založení, byli také prvními vegetariány, proto je tato skupina nazývána zemědělskou. Základ jídelníčku by měl být v obilninách a potravinách z nich a v rostlinné stravě. Tito lidé jsou poměrně citliví na zažívací ústrojí, měli by jíst ryby, velké množství zeleniny a citrusových plodů a pečivo ze sójové mouky. Není pro ně vhodné maso, sýry a černý chléb.
Skupina B
Nazývá se také kočovnou a lidé, kteří do ní spadají, mohou mít díky velmi odolnému zažívacímu ústrojí různorodou stravu. Dopřávat si mohou divočinu, plody moře, všechny mléčné výrobky, baklažány, červenou řepu, papriku, květák a mrkev. Je třeba se vyhnout drůbeži, ořechům, dýním, pšenici, žitu a kukuřici.
Skupina AB
Je to nejmladší skupina, proto o ní nejsou ještě takové poznatky jako o zbývajících třech. Lidé s touto krevní skupinou mohou jíst potraviny určené pro lidi s krevní skupinou A i B, mohou mít pestrou stravu. Vhodné je pro ně drůbeží maso, jogurty, sýry a červené fazole. Měli by se však vyhnout vepřovému masu, máslu, paprice, ředkvičkám, kukuřici, banánům, tučnému mléku a sýrům a také máslu.
2.Jezte barevně. Podpoříte tím hubnutí i dobrou náladu!
Není žádným tajemstvím, že barvy mohou ovlivňovat náladu člověka. Víte ale, že také barva zeleniny a ovoce má svůj význam? Barevné jídlo je nejen chutnější a hezčí na pohled, ale rovněž nás chrání před nemocemi a pomáhá při hubnutí.
Na barevné jídlo se tedy člověk více těší, je pro něj přitažlivější. Ještě důležitější však je, že konzumace pestrobarevných rostlin a plodů má pozitivní vliv na zdraví. „Rostliny ve svém těle syntetizují pigmenty, které jim dodávají typické zbarvení. Tato barviva jsou přírodními antioxidanty, které chrání lidský organismus před negativními účinky volných radikálů. Přitom platí, že antioxidační účinek se výrazně zvyšuje kombinací různých druhů antioxidantů. Uplatňuje se tedy synergický efekt,“ vysvětluje Gabriela Knosová. Jinými slovy, pro zneškodnění nebezpečných volných radikálů je výhodnější sníst po 100 gramech rajčat, žluté papriky, okurku, mrkve, než 400 gramů jednoho druhu zeleniny. Stejná zásada platí také pro ovoce.
V příjmu zeleniny a ovoce bychom proto neměli opomenout červenou, žlutou, oranžovou, zelenou ani modrou barvu. Zajistíme si tím příjem antioxidantů, jako jsou beta-karoten (v těle se mění na vitamin A), vitamíny E, C, lykopen, lutein, zeaxantin, a jiných fytochemikálií. Vedle těchto látek jsou ovoce a zelenina zdrojem enzymů, které spolu se selenem a dalšími stopovými prvky ochraňují naše tělo před onemocněním srdce a cév, cukrovkou a závažnými karcinogenními chorobami.
BARVY V JÍDELNÍČKU Ze skupiny červené zeleniny a ovoce je z hlediska obsahu vitamínů A a E nejlepší červená paprika, která má zároveň ve 100 gramech až dvojnásobně vyšší obsah vitamínu C, než je doporučená denní dávka. Vysoký obsah vitamínu A a C má také červená kapusta a rajčata, višně a jahody. Už 100 gramů červené kapusty nebo jahod pokryje doporučenou denní dávku vitamínu C. Brusinky a maliny jsou bohaté na vitamín E. Zelená barva Všechny zelené druhy zeleniny a ovoce mají velmi dobré zastoupení vitamínu C. Například 100 gramů brokolice nebo kiwi nám dodá více vitamínu C, než denně potřebujeme, a téže množství salátu zase pokryje denní dávku vitamínu A. Nejvíce vitamínu E obsahuje kiwi a pórek. Oranžová a žlutá barva Jednoznačným favoritem v obsahu vitamínu A je mrkev a v obsahu vitamínu C zase žlutá paprika, která ve 100 gramech obsahuje téměř trojnásobně více těchto vitamínů, než je jejich doporučená minimální denní spotřeba. Dobré zastoupení vitamínů A, C a E mají také broskve, mango a meruňky. Modrá barva Ovoce modré barvy, například švestky, ostružiny a borůvky, obsahují vitamín A v menším množství, ale mají dobré zastoupení vitamínů C a E.
|
Zeleninu a ovoce bychom podle odbornice měli konzumovat zejména v syrovém stavu, protože většina antioxidantů se teplem ničí. Na druhou stranu, účinek některých karotenoidů se naopak tepelným zpracováním zvyšuje, proto je vhodné část zeleniny konzumovat i tepelně upravenou. Jde zejména o mrkev nebo rajčata. Lykopen obsažený v rajčatech má totiž až pětinásobně větší využitelnost po tepelném zpracování.
Není však pravdy, která by nebyla překroucena. „Na internetu se můžete dočíst o barevných dietách, jejichž principem je každý den konzumovat ovoce a zeleninu v jedné barvě. Toto tvrzení nemá reálný základ. Nejlepší je dodávat organismu různé druhy ovoce a zeleniny v průběhu dne. A právě v létě a na podzim je sezónní nabídka opravdu pestrá,“ uzavírá Gabriela Knosová z brněnského Institutu redukce a prevence nadváhy kompliment.